A- A A+
Styl normalny Wysoki kontrast
Zaloguj

Zaloguj się

Nazwisko *
Hasło *
Zapamiętaj mnie
Email Drukuj

Historia papiestwa i Watykanu

RzymRzym to stolica Włoch, miasto położone na siedmiu wzgórzach, nad rzeką Tybr. Legendarnym założycielem Rzymu był Romulus. Społeczeństwo rzymskie dzieliło się na patrycjuszy (arystokrację, ziemiaństwo) oraz plebejuszy (wolni obywatele bez prawa do zarządzania, pracownicy, handlarze, żołnierze).

W miarę upływu czasu Rzym powiększał swój obszar. W ciągu wieków był Watykannajpierw królestwem, potem republiką, a następnie cesarstwem. Państwo kościelne położone jest na Wzgórzu Watykańskim. Jest najmniejszym pod względem powierzchni państwem świata i stanowi enklawę na terytorium Włoch, czyli jest autonomiczną jednostką otoczoną przez ziemie innego państwa.

Balkon BłogosławieństwOjciec Święty to przywódca Kościoła i równocześnie głowa tej maleńkiej monarchii, w której jest około ośmiuset stałych mieszkańców. Codziennie do pracy w watykańskich urzędach przychodzi jednak zza murów około trzech tysięcy ludzi. Watykan to siedziba papieża oraz urzędów i instytucji Kościoła rzymskokatolickiego.

Na terenie tego mini-państewka znajduje się kompleks pałacowo – kościelny ze słynną bazyliką i placem Św. Plac Św. PiotraOgrody WatykańskiePiotra, Pałacem Watykańskim, a także muzea, galerie i urzędy. Dużą część powierzchni zajmują słynne ogrody watykańskie. Na przestrzeni stuleci gromadzono tu sadzonki roślin sprowadzane z odległych miejsc, m. in. pikantne papryki i bananowce.

Nazwa Watykan pochodzi od nazwy wzgórza jeszcze z epoki przedchrześcijańskiej. W I wieku znajdował się tu cmentarz, na którym pochowano Świętego Piotra. W IV stuleciu nad grobem Apostoła została wzniesiona pierwsza bazylika. Niedawno archeologowie odnaleźli pod obecną bazyliką miejsce pochówku pierwszego z papieży, czym potwierdzili ciągłość historyczną tego miejsca od czasów apostolskich do chwili obecnej.Gwardia szwajcarska

Gwardia szwajcarskaStraż przyboczną papieża  pełni nieprzerwanie od początku XVI wieku Gwardia Szwajcarska, która  jest  najmniejszą i najstarszą istniejącą armią świata.

Muzea Watykańskie to  muzea obejmujące ogromne zbiory dzieł sztuki od starożytności do współczesności. Obecne zbiory zawierają obrazy, arrasy, mapy i księgi. Do muzeum włączono także pomieszczenia z freskami Rafaela i Kaplicę Sykstyńską. Kaplica przeznaczona została na doniosłe uroczystości kościelne, Muzea Watykańskiea także na obrady konklawe. Ściany i sufit pokryte są freskami o tematyce biblijnej, autorstwa m.in. Michała Anioła.

Bazyliki większe Rzymu: w kościele katolickim jest to tytuł honorowy nadawany niektórym świątyniom. Bazyliki większe zwane są także patriarchalnymi, czyli należącymi do papieża – w budynku znajduje się papieski tron.

Bazylika Świętego Piotra to największa i najsłynniejsza świątynia chrześcijańska położona na miejscu cyrku Wnetrze Bazyliki Św. PiotraBazylika Św. PiotraNerona, gdzie został ukrzyżowany Święty Piotr i dokładnie nad grobem Apostoła. W centralnej części bazyliki baldachim ze ślimakowatymi kolumnami z brązu. Pod Bazyliką znajdują się Groty Watykańskie, czyli kaplice mieszczące groby papieży, kardynałów i władców. W najstarszej części znajduje się grób Świętego Piotra.

Bazylika Jana na Lateranie to najwyższy rangą, najstarszy oficjalny kościół i dawna siedziba papieży, katedra biskupa Rzymu. Charakteryzuje się bogato zdobionymi wnętrzami. Po lewej stronie znajduje się antyczna statua Konstantyna Wielkiego przewieziona z term na Kwirynale, następnie monumentalne posągi dwunastu Apostołów. Sufit zdobiony jest herbami papieży, podłogę zdobi zabytkowa mozaika. Na terenie Bazyliki znajdują się także groby niektórych papieży.

Bazylika Za MuramiBazylika Pawła za Murami to jedna z czterech bazylik większych w Rzymie, miejsce pochówku Świętego Pawła zwanego Apostołem Narodów. Bazylika jest pięcionawowa z rozległą kolumnadą. Centralną część nawy głównej zajmuje gotycki baldachim nad grobem świętego. Wzdłuż kolumnady, w obrębie całego kościoła, znajdujBazylika Matki Bożej Większeją się owalne portrety wszystkich papieży. Przed Bazyliką znajduje się dziedziniec również otoczony kolumnami. Na środku dziedzińca możemy podziwiać posąg Świętego Pawła. Nad wejściem do kościoła umieszczono posągi czterech proroków oraz scenę symbolizującą cztery Ewangelie.

Bazylika Matki Bożej Większej to jedna z czterech bazylik większych w Rzymie. Jak głosi legenda, o jego wybudowanie poprosiła we śnie Matka Boska i wskazała to miejsce w Rzymie, na które w lecie spadnie śnieg. Z tego względu kościół nazywany jest także Bazyliką Matki Boskiej Śnieżnej.

 

 

  • Licencja
    Copyright by IDMJP2

Aktualności

Katedra w Kolonii otrzyma wkrótce nową relikwię św. Jana Pawła II, która zastąpi skradziony w czerwcu fragment tkaniny z kroplą krwi papieża - poinformowała we wtorek archidiecezja kolońska. Relikwia...
Jak każdego roku stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przygotowują w Krakowie obchody Dnia Papieskiego. 9 października będziemy przeżywać już jego szesnastą edycję, tym razem pod hasłem „...
Dwa konkursy – literacki i fotograficzny – będą towarzyszyć XI edycji Dni Jana Pawła II, które potrwają w Krakowie od 7 do 9 listopada. Tematem prac konkursowych jest miłosierdzie, które jest również...
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd