Święty Cyryl, święty Metody - właściwie Konstantyn (ok.827 – 869) i Michał (815 – 885). Zwani Braćmi Sołuńskimi i misjonarzami narodów słowiańskich, współpatroni Europy. Pochodzili z Tessalonik w Grecji, z rodziny wyższego urzędnika cesarskiego.
Cyryl studiował filozofię i poetykę w Konstantynopolu. Zrezygnował z kariery politycznej i w 847 roku przyjął święcenia kapłańskie i zajął się pracą bibliotekarza przy kościele Haga Sophia. Następnie został sekretarzem i doradcą patriarchy Ignacego. Metody otrzymał wykształcenie prawnicze i został zarządcą jednej z prowincji cesarstwa. Następnie wstąpił do klasztoru.
Bracia zostali wysłani z kościelną misją dyplomatyczną do Arabów i Chazarów. Następnie prowadzili misje na Morawach i Słowacji oraz na terenach innych krajów słowiańskich. Cyryl opracował wzór pisma słowiańskiego- głagolicę i rozpoczął przekład Biblii oraz tekstów liturgicznych na język starocerkiewnosłowiański. Przez kolejne wieki język ten stał się językiem kościelnym, urzędowym i potocznym na terenie zamieszkałym przez ludy słowiańskie. Ich działalność budziła niechęć duchowieństwa niemieckiego. Jednak w 868 roku bracia uzyskali akceptację papieża Hadriana II dla słowiańskiej wersji ksiąg liturgicznych.
Po śmierci Cyryla w roku 869 metody kontynuował nadal działalność misyjną. Ochrzcił między innymi księcia czeskiego Borzywoja oraz jego żonę Ludmiłę. W ostatnich latach życia pracował nad przekładem Biblii i ksiąg liturgicznych.
Kult Cyryla i Metodego rozwijał się już od IX wieku w Rzymie, a wśród Słowian upowszechnił się w X i XI w. Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy.
Źródło: Religia. Encyklopedia PWN