Święty Franciszek z Asyżu
Święty Franciszek z Asyżu - Franciszek urodził się w Asyżu, we Włoszech, w 1182 roku. Był synem bogatego kupca bławatnego, Pietro di Bernardone. Jako młody człowiek brał udział w potyczkach wojennych, rok spędził w niewoli. Wtedy też nastąpiło jego nawrócenie. Następnie w kościele Świętego Damiana (San Damiano) mężczyzna usłyszał głos Chrystusa nawołującego go do „naprawy domu”.
Franciszek przeznaczył dochody ojca na naprawę odbudowanie zrujnowanego kościółka. Ojciec, Pietro di Bernardone, nie mógł pogodzić się z tym, iż syn rezygnuje z ziemskich dóbr i wybiera drogę zakonnika. Więził nawet syna, aby ten zastanowił się nad swoim życiem. Franciszek jednak prowadził życie ascetyczne i wkrótce znalazł rzesze naśladowców, a papież Honoriusz III zatwierdził jego Regułę Braci Mniejszych. Zakonnik wprowadził także do tradycji kościelnej oraz do całej kultury tradycję szopki bożonarodzeniowej.
Wyniszczony licznymi chorobami Franciszek zmarł 3 października 1226 roku. Jego życzeniem było spocząć na najsmutniejszym miejscu w Asyżu, czyli na tzw. Piekielnym Wzgórzu. W owym czasie było to zwyczajowe miejsce wykonywania kary śmierci. Papież Grzegorz IX przejeżdżając przez Asyż kanonizował Franciszka a następnie położył na Wzgórzu Piekielnym kamień węgielny pod budowę bazyliki ku czci Świętego. Budowa niższej części świątyni została ukończona już po kilkunastu miesiącach. Obecnie bazylika składa się z kościoła górnego i dolnego, gdzie znajduje się także zejście do miejsca pochówku Świętego Franciszka.
Miejsca w Asyżu związane z osobą Świętego:
Bazylika Świętego Franciszka, kościół dolny,
Bazylika Świętego Franciszka, kościół górny,
Kościół Nowy w Asyżu,
Oratorium Świętego Franciszka Dzieciątka,
Bazylika Świętej Klary,
Katedra św. Rufina z chrzcielnicą, w której został ochrzczony św. Franciszek
Bazylika Matki Boskiej Anielskiej (Santa Maria degli Angeli),
Pustelnia Carceri z Grotą Świętego Franciszka,
X – wieczny kościółek, tzw. Porcjunkula (Cząsteczka),
Kościół w Rivotorto koło Asyżu.
-
LicencjaCreative Commons CC-BY-SA