Święty Piotr
Święty Piotr – Szymon Piotr, Apostoł Jezusa Chrystusa. Data urodzenia nieznana, zmarł około 64 roku n. e. Jako rybak został powołany przez Jezusa nad jeziorem Genezaret. Nazwany został Kefas czyli Skała.
Przywódca pierwotnego Kościoła, stał na czele Kościoła w Jerozolimie. Chrystus powierzył mu władzę nad pierwszymi wyznawcami. Piotr wygłaszał mowy w imieniu apostołów i wspólnoty chrześcijańskiej. Był przynajmniej dwukrotnie więziony, najprawdopodobniej w rzymskim Więzieniu Mamertyńskim (Carcer Mamertinus). Podróżował do Antiochii, Koryntu i północnych prowincji Azji Mniejszej. Świętemu Piotrowi przypisuje się autorstwo 2 listów Nowego Testamentu, Jego losy opisują Ewangelie oraz Dzieje Apostolskie.
Święty Piotr zginął śmiercią męczeńską w Rzymie, na miejscu tzw. Cyrku Nerona, czasie prześladowań chrześcijan za cesarza Nerona. Został ukrzyżowany na Wzgórzu Watykańskim. Najprawdopodobniejszą datą śmierci jest dzień 13 października 64 roku n. e. Apostoł pochowany został w grobowcu senatora Marcellusa. Na tym miejscu postawiono początkowo kościół, który z czasem przekształcił się w Bazylikę Świętego Piotra. Prowadzone w XX wieku prace archeologiczne potwierdziły, iż w najstarszej części Grot Watykańskich znajduje się grób Apostoła.
Najważniejsze miejsca związane ze Świętym Piotrem:
Groty Watykańskie, najstarsza część,
Bazylika Świętego Piotra, Watykan,
Plac Świętego Piotra (teren dawnego Cyrku Nerona), Watykan,
Betsaida, miejscowość położona nad Jeziorem Genezaret,
Rzym,Kościół Św. Piotra w Okowach: miejsce, gdzie Apostoł był więziony,
Rzym,kościół Quo Vadis, Domine? przy Via Appia, w miejscu, gdzie Św. Piotr spotkał Jezusa,
Rzym, Bazylika Św. Sebastiana,
Rzym, Bazylika Św. Pudencjany,
Tabga ( obok Jeziora Tyberiadzkiego w Galilei, w północnym Izraelu) kościół Prymatu Św. Piotra.
Ku czci św. Piotra wystawiono wiele kościołów.
-
LicencjaCreative Commons CC-BY-SA