fot. Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
Święty Jan Paweł II był papieżem, który bardzo mocno akcentował swoją miłość do prostego człowieka. Choć sam był wykształconym intelektualistą, to wychodził naprzeciw osobom należącym do biedniejszej i niewykształconej warstwy społecznej, czym zaskarbił sobie ich szacunek i oddanie. Uczucia te najpiękniej wyrażają się w sztuce ludowej. W Muzeum Etnograficznym w Tarnowie otwarto wystawę „Ludowe wizerunki Jana Pawła II”.
Do 16 lutego w Muzeum Etnograficznym - Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, ul. Krakowska 10 można podziwiać 130 prac. Wielu miłośników sztuki ludowej twierdzi, że jest ona bardziej autentyczna niż ta uniwersytecka, bo płynie nie z kanonu, ale prosto z serca. W zebranych przez tarnowskie muzeum eksponatach widać te szczere uczucia wyrażone „jak kto umie”.
Na ekspozycje składają się prace stworzone na przestrzeni ostatnich 40 lat. Wśród nich są rzeźby, płaskorzeźby, malunki na szkle, polichromie, obrazy na płótnie i papierze. Prace ilustrują sceny z życia Jana Pawła II: pielgrzymki i spotkania z wiernymi, celebrowanie mszy świętych, wizyty i spotkania z osobami ze świata polityki i kultury. Papież ukazany jest w różnych ujęciach, w kompozycjach jedno lub wielopostaciowych. Wystawie patronuje ksiądz biskup Andrzej Jeż.
Prace artystów ludowych przedstawiają Jana Pawła II jako człowieka wielkiego, a jednocześnie bliskiego ludziom. Ekspozycja ta, czerpiąc ze skarbnicy tradycyjnej religijnej sztuki ludowej, jest jednocześnie dokumentacją pontyfikatu Naszego Papieża – przekonują organizatorzy wystawy. Ważność jego Osoby podkreślona jest poprzez zastosowane środki plastyczne jak: dekoracyjność, symbolikę i atrybuty, dostojne szaty, czy ekspresję w oddaniu uczuć. Niekiedy wizerunki są bardzo proste, ujęte wręcz schematycznie, ale zawsze towarzyszy im emocja. W twórczości tej widoczna jest uczuciowa więź z przedstawioną Osobą, potrzeba zachowania pamięci i wyrażenia hołdu - czytamy na stronie internetowej muzeum.
Część prac pochodzi z kolekcji tarnowskiego muzeum, a część z Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum im. S. Fischera w Bochni, Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej im. ks. E. Nitki w Paszynie, a także ze zbiorów prywatnych.