Uroczyste odsłonięcie popiersia Jana Pawła II w krakowskim magistracie. Fot. M. Henkel
27 maja w holu krakowskiego magistratu odsłonięto popiersie św. Jana Pawła II. To hołd małopolskich samorządowców z okazji 25-lecia pierwszych wolnych wyborów do Rady Miasta i Sejmiku Województwa. Uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonali wieloletni sekretarz Papieża Polaka kard. Stanisław Dziwisz oraz włodarze miasta.
Uroczystość poprzedziła Msza św. w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza metropolity krakowskiego. W swojej homilii wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II dziękował radnym za ich świadectwo wiary i przywiązanie do tradycji, równocześnie zachęcał, by kierowali się Ewaneglią nie tylko w życiu osobistym ale i służbie społecznej.
- Ewangelia odnosi się do wszystkich sfer naszego życia. Nieporozumieniem jest postawa niektórych polityków, którzy twierdzą, że wchodząc do swego ministerstwa, urzędu, zostawiają w przedsionku swoją wiarę. Taka duchowa schizofrenia jest nieporozumieniem i nie pomaga ani politykom ani społeczeństwu - mówił metropolita krakowski.
Jak dodał hierarcha, nie chodzi tu bynajmniej o państwo konfesyjne, bo w społeczeństwie demokratycznym szacunek należy się każdemu, również temu o innym światopoglądzie. Chrześcijański polityk musi jednak pozostać wierny wartościom, bo nie można autentycznie służyć wbrew swoim przekonaniom. - Chrześcijański polityk ma świadomość, że wszyscy jesteśmy zanurzeni w Bożej rzeczywistości i że prawo Boże dla dobra człowieka powinno być punktem odniesienia dla wszystkich naszych działań - podkreślał kard. Dziwisz.
Metropolita krakowski ubolewał również nad faktem, że część społeczeństwa kojarzy dziś politykę ze sprawami niejasnymi i podejrzanymi. Jak dodał, często prowadzi to do zniechęcenia i wycofania się obywateli z życia społecznego. Tymczasem polityka, jak mawiał Paweł VI powinna być jedną z najwyższych form miłości.
W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Jackiem Majchrowskim i przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmidrem na czele. Nie zabrakło także byłych radnych i członków zarządu miasta m.in. Małgorzaty Radwan Ballady, Ryszarda Bociana, Kazimierza Barczyka, dr. Jerzego Jedlińskiego, prof. Bogusława Krasnowolskiego, Teresy Starmach czy dr. Leopolda Zgody. Po Mszy św. samorządowcy wspólnie sfotografowali się przed pałacem Wielopolskich, siedzibą władz miasta, następnie wzięli udział w uroczystym odsłonięciu popiersia św. Jana Pawła II.
- Również świętemu papieżowi zawdzięczamy odzyskanie wolności po latach panowania systemu komunistycznego. Obok wielu tytułów na jakie Jan Paweł II sobie zasłużył, należy się mu również tytuł Papieża Wolności - zaznaczył kard. Dziwisz.
Zdaniem metropolity, podobnie jak niegdyś krakowscy święci i błogosławieni Papież Polak rzeźbił także duchowe oblicze Krakowa. O zasługach papieża dla królewskiego grodu mówili również prezydent miasta Jacek Majchorwski i przewodniczący RMK Bogusław Kośmider.
- Odsłaniamy dziś tablicę św. Jana Pawła II. Oprócz tego że był krakowianinem, najściślej związanym z naszym miastem, że był osobą która posiadała Honorowe Obywatelstwo naszego grodu i zgodziła się przyjąć złoty medal „Cracoviae Merenti”, był także osobą, która jak nikt rozsławiła nasze miasto na świecie - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
- Zdarzył nam się w Krakowie cud, cud samorządności, te 25 lat zmieniły Kraków, Polskę, nasze osiedla i dzielnice. Nie byłoby tej wielkiej zmiany Solidarności i ustroju, gdyby nie Jan Paweł II, myślę, że ta tablica jest nie tylko świadectwem pamięci, wdzięczności i czci ale także wyzwaniem jak to dziedzictwo, któremu na imię Polska przenosić dalej - dodał Bogusław Kośmider.
Inicjatorem wmurowania tablicy był Tadeusz Kołaczyk, były przewodniczący RMK. Popiersie Papieża Polaka wykonał Karol Badyna, pamiątkową tablicę zaprojektował natomiast ks. Leszek Kruczek.
Autor: Michał Henkel